Almanya’da bıçaklı saldırı

Almanya’nın güneyindeki Mannheim kentinde, bir kişi aşırı sağcıların Marktplatz meydanındaki gösterisi sırasında saldırı düzenledi. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, İslam karşıtı gazeteci Michael Stürzenberger’in, etrafında toplanan küçük bir kalabalığa hitap etmeye hazırlandığı görüldü. Almanya basınına yansıyan haberlerde, şüphelinin bıçaklı saldırı düzenlediği ifade edilirken, polis şüpheliyi vurarak yaraladı.

Reuters haber ajansının aktardığına göre, polis, yaralıların durumuyla ilgili bilgi vermezken, polisten yapılan açıklamada, “Saldırgana karşı ateşli silah kullanılmıştır” denildi. Bölgede başlatılan polise operasyonuna bir kurtarma helikopteri de katıldı. Saldırganın kimliği ya da olası saikleri ile ilgili olarak ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

POLİS, SALDIRGANI VURARAK YARALADI

Sosyal medyadaki canlı yayın görüntülerinde, sakallı bir erkeğin elindeki bıçakla Marktplatz meydanındaki kişilere saldırdığı kameraya yansıdı. Bu kişilerden biri bacağından derin bir yara aldı. Görüntülerde, Stürzenberger’in İslam karşıtı ‘Open Eyes’ (Açık Gözler) lobi grubunun ambleminin olduğu görüldü. Görüntülere göre, saldırgan, bir kişiyi bacağından bıçakladı, ardından müdahale etmeye çalışan bir polis memurunu boynundan yaraladı. Bunun üzerine bir başka polis memuru, bıçaklı saldırgana ateş açtı.

Kendisini ‘İslam’ı eleştiren bir gazeteci’ olarak tanıtan 59 yaşındaki Michael Stürzenberger’in Almanya’nın doğusunda düzenlediği gece yürüyüşleriyle bilinen ırkçı ve yabancı düşmanı PEGİDA da dahil olmak üzere bir dizi faşist, İslam karşıtı platformun üyesi olduğu biliniyor. Almanya basınına yansıyan haberlerde, bıçaklı saldırıda yaralananlar arasında Stürzenberger’in kendisi ve bir polis memurunun da olduğu ifade edildi.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir