Faiz Toto Başladı! Reuters’a Göre Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Ne Olacak?

Reuters, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Haziran ayında vereceği faiz kararına ilişkin anket sonuçlarını açıkladı. Ankete katılan tüm ekonomistlere göre; Merkez Bankası politika faizini yüzde 50’de sabit bırakacak.

Reuters anketinin medyanına göre politika faizinin yıl sonunda yüzde 45 seviyesinde olması bekleniyor. Yıl sonu tahminlerinde ise aralık yüzde 40 ile yüzde 50 bandında. Bir önceki ay yapılan ankette beklentilerin medyanı yüzde 47.5 seviyesindeydi.

Merkez Bankası Haziran ayına ilişkin faiz kararını 27 Haziran Perşembe günü saat 14.00’da açıklayacak.

FAİZLER NE ZAMAN İNECEK?

Merkez Bankası’nın faiz artırımı kadar faizlerin ne zaman inmeye başlayacağı da ayrı bir tartışma konusu. Bu konuda çeşitli tahminler var.

Hazine uzmanı Kerim Rota, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz indireceği tarihe ilişkin dikkat çeken bir öngörüde bulundu. Roya, enflasyonun Ekim ayı gibi yüzde 40-50 bandına gelmesiyle faiz indirimi gelebileceğini ifade etti. Rota’nın politika faizi için öngördüğü indirim ise 5 ya da 10 puan.

GOLDMAN SACHS

ABD’li dev banka Goldman Sachs ise, politika faizinin bu yıl yüzde 50 düzeyinde kalacağı tahmininde bulundu.

2025’te faiz indirim döngüsünün başlayacağını öngören banka, bu durumda bankalar için net faiz marjının yükseleceğini ifade etti. Kurum, 2025 için swap maliyetleri hariç net faiz marjının özel bankalar için bir önceki yıla kıyasla 130 baz puan artarak yüzde 6’ya varacağını, kamu bankaları için ise bu marjın yıllık 50 baz puan artışla yüzde 3,6’ya çıkacağını tahmin etti. Bu modele göre kurum özel bankalar için enflasyondan arındırılmış özkaynak kârlılığının pozitif bölgeye geçeceğini ifade etti.

MERKEZ’İN FAİZ MACERASI

Geçen yıl mayıs ayında gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’nin ardından sıkı para politikasına geçilmiş ve faizler artırılmaya başlanmıştı.

TCMB, 31 Mart yerel seçimlerinden önce sabit tutması beklenen faizi “enflasyon görünümündeki bozulma” gerekçesiyle yüzde 50’ye yükseltti.

Merkez Bankası nisan ve mayıs aylarında da faize dokunmayarak yüzde 50’de sabit bırakmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir